SLUNCE DALEKOHLEDEM?

Ano, i to můžete vidět u nás v parku tmavé oblohy


Podívejte se >

POZOROVÁNÍ SLUNCE DALEKOHLEDEM

Slunce je naše nejbližší hvězda. Díky malé vzdálenosti od nás je jedinou hvězdou, kterou můžeme vidět zblízka, detailně s mnoha podrobnostmi. Dalekohledy vybavenými speciálními filtry můžeme vidět na Slunci projevy sluneční aktivity a děje, které se na hvězdách odehrávají. V případě našeho Slunce jsou to sluneční skvrny, sluneční granulace, fakulová pole a ztemnění okraje slunečního disku. Speciálními dalekohledy pro pozorování žhavého vodíku můžeme vidět dokonce také výtrysky sluneční hmoty do okolního vesmíru - protuberance. Co jsou a jak vznikají tyto bouřlivé projevy na Slunci zjistíte během pozorování Slunce s našimi průvodci a astronomy.

Zejména pro školy je astronomické pozorování během dne velmi dobrým způsobem, jak inspirovat studenty k astronomii a k přírodním vědám.

Nikdy se nepokoušejte sami pozorovat Slunce ani malým dalekohledem bez speciálního filtru, který je k tomuto účelu určený. Hrozí vážné poškození zraku. Pokud máte doma dalekohled a chcete s ním sledovat dění na Slunci (např. vznik a vývoj slunečních skvrn nebo rotaci Slunce), můžete si ke svému dalekohledu u nás zakoupit speciální filtr příslušné velikosti, který tlumí sluneční světlo 100 000 x (dalekohledem projde pouze 0.001 % slunečního světla) a také (a to je nesmírně důležité) blokuje průchod ultrafialového a infračerveného záření, které je jinak pro oči nebezpečné. Cena takového bezpečného filtru ve velikosti pro malé domácí dalekohledy se pohybuje kolem 300 Kč. Díky tomuto filtru můžete Slunce sledovat bez obav z poškození zraku, na rozdíl od různých nebezpečných způsobů, které je možné někdy vidět, jako je používání začouzeného sklíčka, počítačové diskety, CD apod.

Kdy?

Pozorování Slunce je za příznivého počasí součástí denního programu.

Již brzy.
Budeme vás informovat.

 

HLÍDAT UDÁLOST >

Nenechte si ujít!

Nepropásněte jasnou kometu, polární záři, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.


Hlídat úkazy >

© 2014-2024 DARK SKY Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
FACEBOOK: Večery pod hvězdami
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754