Hvězdná obloha v listopadu 2020

Podzim je v plném proudu a je to znát nejen na zemi, ale také na nebi mezi hvězdami. Letní souhvězdí s hustými oblaky mléčné dráhy se sklánějí stále více k západnímu obzoru, na jejich místo vysoko nad jihem se postupně dostávají souhvězdí podzimní oblohy a nad východem již v první polovině noci stoupají po obloze zimní souhvězdí, signalizující blížící se příchod zimy. Zatímco létu dominovala nápadná mléčná dráha procházející výrazným orientačním obrazcem, letním trojúhelníkem, podzimní obloze vévodí Pegasův čtverec. Tato čtveřice jasných hvězd tvoří tělo bájného okřídleného koně Pegase, na kterém podle starých řeckých bájí přiletěl Perseus, aby zachránil princeznu Andromedu před Krakenem, příšerou z mořských hlubin (dnešní souhvězdí Velryby). Proč Andromeda měla být objetována Krakenovi a jak byla Perseem zachráněna jste možná viděli (tento dávný příběh byl zfilmován v Souboji titánů). Jeho hrdinové a hlavní postavy jsou vyobrazeny na obloze v podobě souhvězdí, která nám tento dávný příběh připomínají dodnes. My si jej na obloze ukážeme a připomeneme také.

 

Hluboký vesmír - galaxie, mlhoviny, hvězdokupy

Podzimní hvězdná obloha nám nabízí zcela jiný pohled do vesmíru. Mléčná dráha, která se v létě klenula vysoko na obloze, nyní ustupuje stranou a otevírá nám tím pomyslné okno, kterým můžeme vidět do mnohem větších vzdáleností. Podzim je tak ideální období pro pozorování miliony světelných let vzdálených hvězdných ostrovů podobných tomu našemu - cizích galaxií ukrytých v hlubinách vesmíru, daleko za hranicemi naší Mléčné dráhy.

Jedním z nich je velká galaxie v Andromedě. Na tmavé horské obloze daleko od rušivých světel měst ji můžete vidět i pouhýma očima jako úzký protáhlý mlhavý ovál východně od Pegase. Se vzdáleností téměř 3 milióny světelných let od nás jde o nejvzdálenější objekt viditelný pouhýma očima! Lépe je tento daleký hvězdný ostrov viditelný v turistickém triedru nebo malém dalekohledu. Mnohem více však vynikne krása této galaxie při pohledu našimi velkými astronomickými dalekohledy umístěnými daleko od rušivého městského osvětlení, uprostřed nejtmavšího místa Beskyd. Společně s touto galaxií jsou v dalekohledu viditelné také dvě další menší galaxie, které kolem velké galaxie v Andromedě obíhají. Najednou tak můžete v dalekohledu spatřit hned tři galaxie v jednom místě oblohy, které jsou přibližně stejně daleko od nás.

Kousek na západ od hlavy Pegase můžeme obdivovat další překrásný objekt hlubokého vesmíru, jeden z nejstarších objektů naší Galaxie, miliardy let starou hvězdokupu kulového tvaru, která obsahuje statisíce hvězd. Na podzimní obloze najdeme také celou řadu planetárních mlhovin nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka!

 

Měsíc

Na začátku listopadu bude Měsíc procházet souhvězdím Býka, kde hned 2. listopadu vytvoří krásné seskupení s hvězdokupou Plejády a nejjasnější hvězdou Býka - oranžovým Aldebaranem. Měsíc se bude nacházet mezi Plejádami a Aldebaranem. Protože bude Měsíc v té době jen krátce po úplňku, který nastal 31. října, může být díky silnému měsíčnímu světlu obtížné Plejády spatřit, zejména ve městech, poblíž měst a v údolích, kde nebývá čistý průzračný vzduch. Na pomoc si tedy vezměte alespoň malý dalekohled, například turistický triedr.

K dalšímu krásnému setkání Měsíce, tentokrát s planetami Merkur, Venuše a hvězdou Spikou (nejjasnější hvězdou souhvězdí Panny) dojde ráno 13. listopadu. Nízko nad východním obzorem je můžete vidět kolem 5:45 hodin. V té době se už bude Měsíc nacházet ve fázi úzkého srpku. O to hezčí toto setkání bude.

Jen o pár dnů později se Měsíc přiblíží na obloze k planetám Jupiter a Saturn. Pohromadě všechna tři tělesa najdeme večer 19. listopadu kolem 17. hodiny nad jihojihozápadním obzorem. 25. listopadu bude Měsíc procházet jen kousek pod planetou Mars a 29. - 30. listopadu opět souhvězdím Býka, mezi Plejádami a Aldebaranem. 30. listopadu 2020 v 10:29 hodin nastává úplněk. Měsíc bude večer nad východem jen kousek vlevo od jasné hvězdy Aldebaran. Pokud si ale chcete prohlédnout měsíční krajinu detailně, zblízka a vychutnat si mnoho podrobností na povrchu Měsíce, pak doporučujeme zvolit pro pozorování dalekohledem období kolem první čtvrti, které nastane 22. listopadu a pro pozorování Měsíce je mnohem vhodnější.

 

Planety

Také tento měsíc bude na noční obloze viditelná planeta Mars. Můžeme ji vidět pouhýma očima jako jasně zářící oranžovou „hvězdu“ pod Pegasovým čtvercem v souhvězdí Ryb. Ve večerních hodinách se bude nacházet nad jihovýchodem, kolem 21. hodiny nad jihem a kolem půlnoci nad jihozápadem. V listopadu a také v dalších měsících bude sice ještě na obloze nápadně zářit, od Země se ale bude vzdalovat a v dalekohledu bude tedy stále menší. Podrobnosti na jeho povrchu tak budou stále hůř viditelné. Nejvhodnější podmínky pro pozorování Marsu dalekohledem nastaly na přelomu září a října, kdy byl Mars k Zemi nejblíže. Příští přiblížení Marsu k Zemi nastane na přelomu roků 2021/2022.

Několikaměsíční nejlepší viditelnost největších planet Sluneční soustavy JupiterSaturn se také pomalu blíží ke svému konci. Večer se obě planety sklánějí stále níž k jihozápadnímu obzoru v souhvězdí Střelce. Díky velkému množství vzduchu, přes který se na ně díváme takto nízko nad obzorem, je jejich vzhled v astronomických dalekohledech již méně ostrý. Detaily v jejich atmosférách budou proto hůř viditelné, oproti uplynulým měsícům, kdy jsme mohli na nich vidět naopak mnoho podrobností. Pouhýma očima nebo turistickým triedrem však můžeme sledovat jejich vzájemné velice fotogenické přiblížení. Večer 21. prosince budou obě planety na obloze dokonce tak blízko u sebe, že je pouhýma očima od sebe nerozlišíme, splynou v jeden zářící objekt! Ve skutečnosti však bude Saturn mnohem dál od nás, daleko za Jupiterem.

V listopadu budou viditelné i dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - UranNeptun. Nazelenalý Uran se bude pohybovat souhvězdím Berana (vlevo od Marsu) a namodralý Neptun ve Vodnáři (vpravo od Marsu). Pouhýma očima je ovšem neuvidíte. Vidět je můžete až za pomoci našich dalekohledů.

 

Meteorické roje - "padající hvězdy"

Jako každý rok, i letos se můžeme opět těšit na nejrychleji se pohybující a velice jasné „padající hvězdy“ pocházející z meteorického roje s názvem Leonidy. Zahlédnout je můžeme téměř po celý měsíc listopad, nejvíce jich však můžeme spatřit 17. - 18. listopadu. Více o Leonidách...

 

Souhvězdí zvěrokruhu

Vodnář, Ryby, Beran - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

 

ISS - Mezinárodní kosmická stanice

Na přelomu listopadu a prosince nám večerní pozorování zpestří přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíc zblízka dalekohledem
1. 11. - 4. 11. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Hluboký vesmír
5. 11. - 19. 11. 2020

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Leonidy - nejrychlejší "padající hvězdy" roku
5. 11. - 30. 11. 2020

Nejrychlejší a jedny z nejjasnějších "padajících hvězd" celého roku můžete vidět během celého listopadu. Nejvíce jich je vidět kolem 17. - 18. listopadu.

Měsíc zblízka dalekohledem
20. 11. - 29. 11. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
30. 11. 2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Mezinárodní kosmická stanice
22. 11. - 4. 12. 2020

V tomto období budou zpestřeny večerní prohlídky každý druhý večer přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2021 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754