Předpověď počasí pro Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy

Protože to máme do parku tmavé oblohy všichni více či méně docela daleko (jak návštěvníci, kteří nejsou ubytovaní v blízkém okolí, tak také průvodci/obsluha dalekohledů), je nutné rozhodnout s dostatečným předstihem, zda se bude nebo nebude večerní prohlídka konat, aby mohli všichni včas dorazit. Předpověď počasí se ovšem často mění nebo není zcela jistá, proto není většinou možné rozhodnout o konání/nekonání prohlídky déle než 3 hodiny před začátkem. Rozhodujeme se na základě předpovědi počasí, která je v tom okamžiku platná. To však neznamená, že skutečný stav počasí o 3 - 5 hodin později v době, kdy má prohlídka probíhat, nemůže být jiný. Proto prosíme pamatujte na to, že i v případě nekonání prohlídky na základě nepříznivé předpovědi počasí, může být nakonec obloha i zcela čistá a naopak, může se stát, že v případě příznivé předpovědi počasí bude zataženo. Toto však nemůžeme ovlivnit, je to dílem přírody, nikoliv dílem našim. Vždy se snažíme rozhodnout zodpovědně tak, aby k nám nikdo necestoval zbytečně a abychom se nemuseli dívat převážně nebo dokonce pouze na mraky.

A proto:

Předpověď počasí na nejbližších 48 hodin

Podrobné informace Norského meteorologického institutu
Předpověď služby Meteoblue pro astronomy

Předpověď oblačnosti nad ČR

Předpověď modelu Aladin
Vysvětlivky: Černá = jasno, bílá = zataženo,
SEČ = středoevropský čas, SELČ = středoevropský letní čas

Aktuální pohyb oblačnosti nad ČR

Snímky z družice MSG
poloha parku tmavé oblohy je vyznačena červeným křížkem

Web kamery - pohled z Lysé hory

Lysá hora - směr JV

Lysá hora - směr JZ

Lysá hora - směr SZ

Počasí v létě

Nenechte se odradit letními bouřkami a deštěm, který se často vyskytuje v odpoledních hodinách z horka. Pokud je předpověď počasí na večer příznivá, oblačnost se po západu Slunce v důsledku ochlazování rychle rozpadává a obloha se v průběhu večera často zcela vyjasní. Pozor - i v létě zde teplota v noci může klesnout až k 10 °C ! Mějte tedy s sebou vždy teplejší oblečení (bundu s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, plnou obuv). Právě chladnější počasí je mnohem příznivější pro průzračný vzduch. Nebe je pak plné hvězd a zážitek z pozorování mnohem větší, pokud jste však dobře oblečeni.

Počasí v zimě

Díky nadmořské výšce téměř 900 metrů se často nacházíme nad mlhou a mraky. Ačkoliv jsou ve městech a údolích pod námi mlhy, nízká inverzní oblačnost, mrholí nebo je smog či špinavá zaprášená obloha, zde nahoře může být naopak nádherně slunečno/hvězdnato a čistý průzračný vzduch. Nenechte se tedy odradit nepříznivým počasím ve městě a ověřte si předpověď počasí pro Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy (viz výše). Vzdálená údolí topící se v mlze a vrcholy hor vyčnívající nad mraky, které jsou zlehka nasvíceny Měsícem, nad tím vším spousta hvězd - to je naprosto kouzelný pohled.


Zimní ráno nad mraky - pohled na Malou Fatru od našich dalekohledů

Sněhové řetězy s sebou!

V zimním období je nutné při sněhové pokrývce použít pro výjezd na parkoviště na Gruni sněhové řetězy. Zde je doporučujeme nasadit.

Nenechte si ujít!

Nepropásněte jasnou kometu, polární záři, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.


Hlídat úkazy >

© 2014-2024 DARK SKY Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
FACEBOOK: Večery pod hvězdami
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754