Perseidy - "padající hvězdy" nejsilnějšího meteorického roje léta

Největší "padání hvězd" léta se blíží! Ve dnech 10. - 13. srpna 2020 budeme moci opět sledovat nejkrásnější meteorický roj léta - Perseidy. Měsíc nám bude tento rok vycházet až kolem půlnoci, na obloze tedy uvidíme nejen Perseidy, ale také mléčnou dráhu klenoucí se přes celou oblohu. Za pomoci našich dalekohledů nahlédneme do vzdálených hlubin vesmíru a zejména večer 12. a 13. srpna budeme moci obdivovat daleké mlhoviny a hvězdokupy. To vše samozřejmě pouze pokud nám to počasí umožní.

Kam nejlépe vyrazit?

Nejlepší místa pro pozorování jsou co nejvýš na horách a co nejdál od rušivých světel měst. Park tmavé oblohy v Beskydech je v celém Moravskoslezském kraji nejvzdálenějším místem od veškerých okolních svítících měst. Nachází se v nadmořské výšce téměř 1000 metrů. Díky tomu je ideálním místem nejen pro pozorování "padajících hvězd", ale zejména právě dalekých vesmírných objektů, které jinak nejsou bez dalekohledu viditelné a na hvězdárnách ve městech nebo na okraji měst už nejsou téměř viditelné ani s dalekohledy.

Pozorování v Parku tmavé oblohy bude probíhat
10. - 13. 8. 2020 od 21:30 hodin.
Přijďte se podívat!

NUTNÁ REZERVACE >

Co dalšího uvidíme?

Jak Perseidy sledovat?

Nejlépe vleže, na karimatce nebo v lehátku. Očima obsáhnout co největší část oblohy a snažit se dívat co nejdéle, pokud možno nepřerušovaně. Perseidy jsou velice rychlé a i krátký pohled někam jinam než na oblohu může znamenat, že Vám zkrátka "uletí" :-) Perseidy létají ve skupinkách, několik minut žádná, pak několik jasných Perseid i během jedné minuty! Chce to trpělivě vyhlížet a v žádném případě nepoužívat světlo (např. číst sms na mobilním telefonu). Oči si totiž zvykají na světlo velmi rychle, naopak na tmu si zvykají pomalu.

To nejlepší až po půlnoci

Ve druhé polovině noci a nad ránem je vidět Perseid obvykle mnohem více, než večer. Doporučujeme tedy vzít si s sebou karimatku a vyčkat na tu nejhezčí podívanou až do druhé poloviny noci. Tento rok však bude ve druhé polovině noci svítit na obloze Měsíc ve fázi kolem poslední čtvrti (obráceného písmene D), který bude v průběhu týdne postupně ubývat. O to hezčí je ale podívaná na hvězdnou oblohu nad horskou krajinou zlehka nasvícenou měsíčním světlem - ideální scenérie pro fotografy!

Doporučujeme

NUTNÁ REZERVACE >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754