Hvězdná obloha v červnu 2020

Zatímco večery v uplynulých jarních měsících byly ideální pro pohledy do nekonečných hlubin vesmíru, ve kterých jste mohli vidět našimi dalekohledy desítky miliónů světelných let vzdálené galaxie a kupy galaxií, konec jara a začátek léta je pro změnu nejvhodnějším obdobím ke spatření nejstarších objektů naší galaxie - kulových hvězdokup. Vidět tyto hvězdokupy tvořené statisící až miliónem hvězd na vlastní oči astronomickým dalekohledem za bezměsíčného večera na tmavé horské obloze je fascinující! S blížícím se létem také začíná být opět viditelná mléčná dráha. Ta v sobě ukrývá naopak hvězdokupy tvořené velmi mladými hvězdami seskupenými do nepravidelných tvarů a také celou řadu zanikajících hvězd, které kolem sebe vytváří plynné obálky v podobě mlhovin. V nitru některých takto vzniklých mlhovin můžeme dokonce vidět i samotnou zanikající hvězdu - bílého trpaslíka.

Nejnápadnějšími hvězdami jarní oblohy jsou starý hvězdný obr Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře a Spika, nejjasnější hvězda v souhvězdí Panny. Obě jasné hvězdy najdeme nad jihozápadem, Arktura vysoko na obloze, Spiku o něco níže pod Arkturem. Každá z těchto hvězd září odlišnou barvou. Barevný nádech těchto hvězd je patrný už při pohledu pouhýma očima. S pomocí našich dalekohledů je ale viditelný mnohem lépe. Ještě více nad západem v souhvězdí Lva se nachází další jasná modrobílá hvězda s názvem Regulus a nad ní zlatou barvou zářící Algieba. Při pohledu očima se nám tyto hvězdy zdají být osamocené, obě jsou však součástí složitějších hvězdných systémů, které nám opět odhalí až pohled našimi dalekohledy.

Nad Lvem, vpravo od Arkutra je viditelný nejznámější obrazec sedmi hvězd - Velký vůz. Nyní na konci jara se již sklání dolů k západnímu obzoru. Celé souhvězdí, kterým je mnohem rozsáhlejší Velká Medvědice, lze krásně vidět za bezměsíčných večerů. Kousek pod ojem Velkeho vozu (ocasem Velké Medvědice) můžeme ve vzdálenosti 25 miliónů světelných let ještě i v červnu vidět dalekohledem v souhvězdí Honících psů galaxii s názvem Vírová. Její název je odvozen od jejího vzhledu. Galaxie je totiž vůži nám orientovaná tak, že se na ní díváme přímo shora a její spirální ramena jsou při pohledu od nás ze Sluneční soustavy rozevřená tak, že připomínají vír.

Na opačné straně oblohy vysoko nad jihovýchodem signalizuje blížící se léto jasně bílou barvou zářící hvězda Vega z již letního souhvězdí Lyry a nízko nah jihovýchodem pak výrazně načervenalý Antares, nejjasnější hvězda letního souhvězdí Štíra. Antares patří mezi největší hvězdy a je od nás vzdálen asi 550 světelných let, zatímco Vega je naopak od nás vzdálena pouhých 25 světelných let.

Měsíc

Nejvhodnější období k prozkoumání měsíčního povrchu bude na přelomu května a června a pak také na přelomu června a července. V té době bude Měsíc osvětlen Sluncem tak, že měsíční povrch a veškeré nerovnosti na něm krásně plasticky vyniknou. Obdivovat tak můžete zblízka našimi dalekohledy nejen krátery, ale také hory na Měsíci, měsíční moře a další útvary na jeho povrchu. V pátek 5. června nastává ve 21:12 hodin úplněk. Pokud se však přijdete na Měsíc podívat už ve čtvrtek 4. června nebo naopak v sobotu 6. června, tedy 1 den před nebo 1 den po úplňku, pohled na Měsíc bude o něco zajímavější, než při samotném úplňku. Na okraji měsíčního disku totiž budeme moci vidět krátery při pohledu téměř úplně zboku a spatřit tak na vlastní oči jejich profil, který se podobá talíři na druhý chod oběda. Na vlastní oči se tak přesvědčíte, že krátery na Měsíci nejsou tak hluboké, jak se může na první pohled zdát.

Souhvězdí zvěrokruhu

Panna, Váhy, Štír - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíční krátery, moře a hory dalekohledem
26. 5. - 6. 6. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
5. 6. 2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Noční svítící oblaka
červen 2020

Pokud v červnu zavítáte k nám do Parku tmavé oblohy v Beskydech, může být tato oblačnost, která se vyskytuje pouze v létě, zajímavým zpestřením večerní prohlídky hvězdné oblohy. Více v příspěvku.

Hluboký vesmír
7. 6. - 24. 6. 2020

Hvězdokupy obsahující až statisíce hvězd, mlhoviny vznikající při zániku hvězd - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Měsíční krátery, moře a hory dalekohledem
25. 6. - 7. 7. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754