Hvězdná obloha v říjnu 2021

Léto skončilo a hvězdná obloha nám to dává jasně najevo. Hustá oblaka letní mléčné dráhy jsou zase o kus blíž k západnímu obzoru, podzimní souhvězdí vystupují večer vysoko nad jihovýchodní obzor a na konci našich večerních prohlídek hvězdné oblohy se již objevují nad východem také některá souhvězdí zimní oblohy. Stmívá se již mnohem dříve a tak i naše prohlídky večerní hvězdné oblohy začínají dříve. Díky tomu máme ve večerních hodinách ještě i v říjnu nad sebou viditelnou letní hvězdnou oblohu. Pokud jste nás tedy nestihli navštívit v předchozích letních měsících, můžete se na krásy ukryté mezi hvězdami letní oblohy přijít podívat ještě také v říjnu.

Letní obloha nabízí překrásnou podívanou na tisíce slabých hvězd splývajících do stříbřitého pásu mléčné dráhy, který se klene přes celé nebe, od jednoho obzoru k druhému. V mléčné dráze můžeme obdivovat hvězdokupy tvořené stovkami mladých žhavých hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které vytvořily staré zanikající hvězdy podobné našemu Slunci. Uvnitř některých těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek této zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy a ve směru k centru naší galaxie pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy se statisíci hvězdami.

Nad jihovýchodem se už dostává vysoko nad obzor pegasův čtverec připomínající blížící se podzim. Čtveřice těchto hvězd tvoří tělo bájného okřídleného koně Pegase, na kterém podle starých řeckých bájí přiletěl Perseus, aby zachránil princeznu Andromedu před mořskou příšerou jménem Kraken. Proč Andromeda měla být objetována Krakenovi a jak byla Perseem zachráněna jste možná viděli (tento dávný příběh byl zfilmován v Souboji titánů). Jeho hrdinové a hlavní postavy jsou vyobrazeny na obloze a v podobě souhvězdí nám tento dávný příběh připomínají dodnes. My si jej na obloze ukážeme a připomeneme také.

Měsíc

Na začátku měsíce (v noci 30.9./1.10. a 1./2. října 2021) najdeme Měsíc už po půlnoci nad východním obzorem ve tvaru obráceného couvajícího srpku v souhvězdí Raka. Další ráno bude Měsíc nad nejjasnější hvězdou souhvězdí Lva, hvězdou Regulus. Vidět budou kolem 5. hodiny ranní (samozřejmě pokud počasí dovolí). V dalších dnech se bude Měsíc na ranní obloze již ztrácet v záři vycházejícího Slunce.

Znovu jej můžete spatřit na večerní obloze 9. října v 18:30 hodin nízko nad jihozápadním obzorem v blízkosti jasně zářící planety Venuše. Setkání úzkého srpku Měsíce a planety Venuše nízko nad obzorem může být opět pěkným námětem pro krajinářskou fotografii! Měsíc navíc bude na obloze v této době větší, než obvykle, protože bude blízko u Země (nejblíže k Zemi bude večer 8. října, pouze 363 386 km od Země).

Večer 13. - 16. října můžeme sledovat, jak bude Měsíc procházet na obloze pod jasnými planetami Saturn a Jupiter. Mezi oběma planetami ho najdeme večer 14. října a jen kousek pod jasným Jupiterem o den později. 20. října v 16 hodin a 56 minut nastane úplňek. Večer 23. října najdeme Měsíc opět v krásně fotogenickém seskupení mezi Plejádami, Hyjádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka. Působivou fotografi bude možné udělat už ve 21 hodin. V dalších dnech bude ubývající Měsíc viditelný stále v pozdějších hodinách. Před půlnocí 27. října bude Měsíc pod jasnými hvězdami Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců a v posledních dvou říjnových dnech jej ve druhé polovině noci spatříme opět poblíž jasné hvězdy Regulus v souhvězdí Lva.

Planety

Také v říjnu budou ještě dobře viditelné dvě největší planety Sluneční soustavy JupiterSaturn. Můžete je vidět už večer po setmění jako dvě jasně zářící hvězdy vedle sebe nad jižním obzorem. V našich dalekohledech můžete obdivovat oblaka na Jupiteru, prsteny kolem Saturnu a u obou planet několik jejich měsíců, které kolem nich obíhají.

Souhvězdí zvěrokruhu

Kozoroh, Vodnář, Ryby - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
26. 9. - 11. 10. 2021

Hvězdokupy obsahující až statisíce hvězd, mlhoviny vznikající při zániku hvězd - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Měsíc zblízka dalekohledem
12. 10. - 24. 10. 2021

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
20. 10. 2021

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
25. 10. - 8. 11. 2021

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2022 Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754