SLUNCE DALEKOHLEDEM?

Ano, i to můžete vidět u nás v parku tmavé oblohy


Podívejte se >

POZOROVÁNÍ SLUNCE DALEKOHLEDEM

Slunce je naše nejbližší hvězda. Díky malé vzdálenosti od nás je jedinou hvězdou, kterou můžeme vidět zblízka, detailně s mnoha podrobnostmi. Dalekohledy vybavenými speciálními filtry můžeme vidět na Slunci projevy sluneční aktivity a děje, které se na hvězdách odehrávají - sluneční skvrny, sluneční granulaci, fakulová pole, ztemnění okraje slunečního disku. Speciálními dalekohledy pro pozorování žhavého vodíku můžeme vidět výtrysky sluneční hmoty do okolího vesmíru - tzv. protuberance. Co jsou a jak vznikají tyto bouřlivé projevy na Slunci zjistíte během pozorování Slunce s našimi astronomy/průvodci.

Zejména pro školy je astronomické pozorování během dne velmi dobrým způsobem, jak inspirovat studenty k astronomii a přírodním vědám.

Nikdy se nepokoušejte sami pozorovat Slunce ani malým dalekohledem bez speciálního filtru, který je k tomuto účelu určený. Hrozí vážné poškození zraku. Pokud máte doma dalekohled a chcete s ním sledovat dění na Slunci (vznik a vývoj slunečních skvrn, rotaci Slunce...), můžete si ke svému dalekohledu u nás zakoupit speciální filtr příslušné velikosti, který je bezpečný. Nejen že ztlumí sluneční světlo 100 000 x (dalekohledem projde pouze 0.001 % slunečního světla), ale také a to je nesmírně důležité, blokuje průchod ultrafialového a infračerveného záření, které je pro oči nebezpečné.

Kdy?

Pozorování Slunce je za příznivého počasí součástí denního programu.

Již brzy.
Budeme vás informovat.

 

HLÍDAT UDÁLOST >

Využití dárkového poukazu

Pokud vlastníte dárkový poukaz na večer pod hvězdami, můžete ho využít také na pozorování Slunce.

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2021 Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754