Hvězdná obloha v lednu 2022

Zimní hvězdné nebe je překrásné. Slunce zapadá rychle hluboko pod obzor a obloha je tak brzy po setmnění hodně tmavá, tmavší než v létě. Souhvězdí zimní oblohy jsou navíc velice nápadná. Je v nich totiž mnoho velmi jasných hvězd, které na tmavém zimním nebi působí nádherným jiskřivým dojmem. Kouzlo zimního hvězdného nebe je ještě více umocněno zasněženou krajinou, která se v údolích pod námi často utápí v mlze nebo v mracích, ze kterých při inverzním počasí vyčnívají jen výše položená místa. Pokud je mráz a vzdušná vlhkost klesne k zemi, vzduch je ještě průzračnější a hvězdy ještě zářivější.

Na večerní lednové obloze můžeme nad jihozápadem stále ještě vidět souhvězdí podzimní oblohy - Pegase, Andromedu, Ryby, Berana, Velrybu a nízko nad severozápadem dokonce také poslední zbytky letních souhvězdí - Lyru a Labuť. Zatímco podzimní souhvězdí klesají stále níž k západnímu obzoru, na opačné straně oblohy, nad jihovýchodem se v plné kráse zvedají souhvězdí zimní oblohy - Perseus, Vozka, pod nimi Býk, Blíženci, Orion. Úplně dole u jihovýchodního obzoru se už večer objevuje i nejjasnější hvězda celé oblohy - Sírius. Pokud se otočíte čelem na sever, uvidíte známé sedmihvězdí Velkého vozu nakloněné dozadu na svou oj. Na tmavé obloze mimo město spatříte i ostatní hvězdy, které k tomuto obrazci patří a dohromady tvoří mnohem větší krásné souhvězdí Velké medvědice. Zadní kola Velkého vozu míří na hvězdu Polárku, díky tomu ji na obloze snadno najdete. Od Polárky směrem dolů se pak táhnou hvězdy dalšího známého obrazce, Malého vozu (souhvězdí Malého medvěda). Polárka je nejjasnější hvězda nacházející se v těsné blízkosti severního nebeského pólu, kterým prochází osa rotace naší Země. Kolem tohoto místa se vlivem rotace naší Země celá hvězdná obloha otáčí. Mezi Velkým a Malým vozem se vine dlouhé tělo Draka, které je zakončeno jeho hlavou. Nad Drakem a Malým vozem je král Kefeus. Ještě výše nahoře nad Polárkou, téměř přímo v zenitu, uvidíte nápadné velké písmeno M tvořeno jasnými hvězdami - souhvězdí Kasiopea. Pokud jej znáte spíše ve tvaru písmene W, pak stačí otočit se čelem k jihu, zaklonit hlavu vzhůru nad sebe a podívat se (trochu krkolomná pozice).

Hluboký vesmír - galaxie, mlhoviny, hvězdokupy

Hned zvečera můžeme ještě zastihnou vysoko na obloze v souhvězdí Andromedy jeden z největších a nejkrásnějších objektů podzimní hvězdné oblohy, galaxii vzdálenou 2,5 milionů světelných let. Tento daleký hvězdný ostrov podobný tomu našemu můžete zde v parku tmavé oblohy vidět za bezměsíčných večerů dokonce i pouhýma očima nebo malým turistickým/loveckým dalekohledem (triedrem). Našimi astronomickými dalekohledy ji samozřejmě uvidíte mnohem lépe. Jen kousek vedle se v souhvězdí Persea nachází další překrásný objekt, dvojice mladých hvězdokup, které v dalekohledu vypadají, jako rozsypané drahokamy. Sjedemeli zrakem dolů až na konec řady jasných hvězd Persea, dostaneme se na hřbet Býka, kde natrefíme na malou skupinu několika hvězd, které lidem často připomínají Malý vůz. Jde však o  jasnou a blízkou hvězdokupu s názvem Plejády. Na opačné straně Býka, poblíž jednoho z jeho rohů, můžete za bezměsíčných večerů spatřit našimi dalekohledy „hvězdný hřbitov“ - pozůstatek po nedávném výbuchu supernovy, ke kterému došlo v roce 1054. V Orionu, přesněji pod jeho pasem v jeho meči se nachází jeden ze skvostů zimní oblohy - velká a na tmavé horské obloze jasně zářící mlhovina, rodiště nových hvězd. Našimi dalekohledy v Parku tmavé oblohy v Beskydech, daleko od rušivých světel měst ji můžete obdivovat i se spoustou podrobností.

Měsíc

Na večerní obloze se nám Měsíc ukáže v podobě mladého úzkého srpku už 4. ledna před 17:00 hodinou nízko nad jihozápadním obzorem. Kousek nad Měsícem se bude nacházet planeta Saturn, vlevo nad Saturnem také jasně zářící Jupiter a vpravo vedle Měsíce ještě planeta Merkur. Další večer bude Měsíc mezi Jupiterem a Saturnem. Oba tyto večery budou zajímavou příležitostí k pořízení pěkných fotografií tohoto setkání Měsíce se třemi planetami. Večer 13. ledna najdeme Měsíc v krásně fotogenickém seskupení mezi Plejádami, Hyjádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka. Působivou fotografi bude možné udělat už večer během stmívání. 14. ledna bude Měsíc od Země nejdál, na obloze se Vám tedy může bude blízko u Země (nej k Zemi bude večer 8. října, pouze 405 805 km od Země). 17. ledna hned večer bude Měsíc viditelný v blízkosti jasných hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců, se kterými bude tvořit téměř přímku. O něco později (v noci 17./18. ledna) 49 minut po půlnoci nastane úplňek. V dalších dnech bude Měsíc ubývat a jeho viditelnost se bude přesouvat k stále pozdějším hodinám. 20. ledna kolem 20. hodiny bude Měsíc v blízkosti nejjasnější hvězdy souhvězdí Lva, hvězdy Regulus. Kolem půlnoci 24./25. ledna můžeme vidět Měsíc vycházet vedle Spiky, nejjasnější hvězdy souhvězdí Panny (mimochodem jedné z nejmodřejších hvězd). Měsíc bude v poslední čtvrti, tedy ve tvaru obráceného písmene D. Obzvlášť krásný a fotogenický může být východ Měsíce v podobě úzkého couvajícího srpku ráno 28. ledna kolem 5. hodiny. Vpravo vedle Měsíce bude hvězda Antares, nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra, jedna z nejčervenějších hvězd a vlevo od Měsíce bude Mléčná dráha. Kolem 5:30 se k nim ještě přidá také jasně zářící planeta Venuše a krátce před 6. hodinou ještě planeta Mars. Tou dobou se už ale bude rozednívat a Mléčná dráha se bude ztrácet. Podobné setkání bude možné vodět i další ráno 29. ledna před 6 hodinou, jen s tím rozdílem, že Měsíc bude na obloze v blízkosti planety Mars. V dalších dnech se bude Měsíc na ranní obloze již ztrácet v záři vycházejícího Slunce.

Planety

Celý měsíc budou na večerní obloze viditelné dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - UranNeptun. Nazelenalý Uran se pomalu pohybuje nad jihem souhvězdím Berana, namodralý Neptun nízko nad jihozápadem v souhvězdí Vodnáře. Pouhýma očima však tyto planety neuvidíte. K jejich spatření je nutný astronomický dalekohled. V něm jsou pak tyto planety při 200 - 300 násobném zvětšení viditelné jako malé kuličky s nápadným zabarvením.

Souhvězdí zvěrokruhu

Ryby, Beran, Býk, Blíženci - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
23. 12. 2021 - 5. 1. 2022

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Kvadrantidy - nejrychlejší "padající hvězdy" roku
3. 1. - 4. 1. 2022

Nejrychlejší a jedny z nejjasnějších "padajících hvězd" celého roku. Nejvíce jich můžeme vidět každým rokem kolem 3. - 4. ledna.

Měsíc zblízka dalekohledem
6. 1. - 16. 1. 2022

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
17. 1. 2022

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Měsíc zblízka dalekohledem
18. 1. - 19. 1. 2022

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Hluboký vesmír
20. 1. - 3. 2. 2022

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2024 DARK SKY Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
FACEBOOK: Večery pod hvězdami
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754