Hvězdná obloha v říjnu 2020

Léto skončilo a hvězdná obloha nám to dává jasně najevo. Hustá oblaka letní mléčné dráhy jsou zase o kus blíž k západnímu obzoru, podzimní souhvězdí vystupují večer vysoko nad jihovýchodní obzor a na konci našich večerních prohlídek hvězdné oblohy se již objevují nad východem také některá souhvězdí zimní oblohy. Stmívá se již mnohem dříve a tak i naše prohlídky večerní hvězdné oblohy začínají dříve. Díky tomu máme ve večerních hodinách ještě i v říjnu nad sebou viditelnou letní hvězdnou oblohu. Pokud jste nás tedy nestihli navštívit v předchozích letních měsících, můžete se na krásy ukryté mezi hvězdami letní oblohy přijít podívat ještě také v říjnu. Letní obloha nabízí překrásnou podívanou na tisíce slabých hvězd splývajících do stříbřitého pásu mléčné dráhy, který se klene přes celé nebe, od jednoho obzoru k druhému. V mléčné dráze můžeme obdivovat hvězdokupy tvořené stovkami mladých žhavých hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které vytvořily staré zanikající hvězdy podobné našemu Slunci. Uvnitř některých těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek této zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy a ve směru k centru naší galaxie pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy se statisíci hvězdami.

Nejjasnější hvězdou letní oblohy je bílomodrou barvou zářící Vega v souhvězdí Lyry. Najdeme ji vysoko na obloze, téměř přímo nad našimi hlavami. Vega patří mezi nejbližší hvězdy, jeji vzdálenost je pouhých 25 světelných let. Vlevo vedle Vegy se nachází další jasná hvězda, Deneb v souhvězdí Labutě (téměř 1700 světelných let daleko) a pod Vegou Altair v souhvězdí Orla. Tyto tři hvězdy tvoří na letní obloze velký trojúhelník, přes který se táhnou velice nápadná oblaka mléčné dráhy. Přímo uprostřed tohoto trojúhelníku je viditelná středně jasná hvězda, jmenuje se Albireo a představuje hlavu Labutě. Při pohledu pouhýma očima se zdá, že jde o jednu hvězdu, pohled dalekohledem ale prozradí, že se ve skutečnosti jedná o dvojici hvězd, každá s výrazně odlišným zabarvením. Níže pod Altairem jsou vedle sebe dva jasně zářící objekty - jasnější je planeta Jupiter, kousek vedle o něco slabší Saturn. V našich dalekohledech můžete obdivovat oblaka na Jupiteru, prsteny kolem Saturnu a u obou planet vidět několik jejich měsíců. Vpravo vedle obou planet se opět táhnou nápadné části mléčné dráhy. Právě v těchto místech se nachází střed naší galaxie, ukrytý za množstvím hvězd, mezihvězdného prachu a plynu.

Nad jihovýchodem se už dostává vysoko nad obzor pegasův čtverec připomínající blížící se podzim. Čtveřice těchto hvězd tvoří tělo bájného okřídleného koně Pegase, na kterém podle starých řeckých bájí přiletěl Perseus, aby zachránil princeznu Andromedu před mořskou příšerou jménem Kraken. Proč Andromeda měla být objetována Krakenovi a jak byla Perseem zachráněna jste možná viděli (tento dávný příběh byl zfilmován v Souboji titánů). Jeho hrdinové a hlavní postavy jsou vyobrazeny na obloze a v podobě souhvězdí nám tento dávný příběh připomínají dodnes. My si jej na obloze ukážeme a připomeneme také.

Mars

Pokud se podíváte večer po 20. hodině na východ, uvidíte nad obzorem jasně zářit výrazně oranžovou barvou planetu Mars. V našich dalekohledech můžete na Marsu vidět za dobrých pozorovacích podmínek bělavé zamrzlé polární oblasti (polární čepičky) tvořené zmrzlou vodou a zmrzlým oxidem uhličitým. Rozeznatelné jsou také albedové útvary na povrchu Marsu. Oranžově zbarvené plochy jsou místa pokryta marsovským prachem a pískem („pouště“), šedým plochám říkáme „kontinenty“. Právě prach a písek na povrchu Marsu, který je bohatý na oxidy železa, dává této planetě výraznou oranžovou barvu. Šedivé plochy na Marsu jsou skalnaté a kamenité oblasti. V tomto roce nastává výhodné přiblížení Marsu k Zemi a to na pouhých 62 miliónů kilometrů. Nejblíže k Zemi bude Mars kolem 6. října 2020. Bude se pohybovat souhvězdím Ryb, díky tomu bude na konci večerní prohlídky vysoko na obloze, což je pro viditelnost útvarů na jeho povrchu velice důležité. Mars však můžete vidět dobře už od září, kdy bude jeho vzdálenost od Země jen o zanedbatelný kus větší (cca 67 miliónů km). Ještě lépe bude Mars viditelný na přelomu října a listopadu, kdy bude sice jeho vzdálenost od Země kolem 73 miliónů km, bude ale na obloze vysoko a díky tomu bychom měli v případě dobrých pozorovacích podmínek vidět na jeho povrchu mnoho podrobností.

Měsíc

Nejvhodnější období k prozkoumání měsíčního povrchu nastane po úplňku na začátku října a pak také koncem října, kdy bude Měsíc ve fázi kolem první čtvrti. V té době bude Měsíc osvětlen Sluncem tak, že měsíční povrch a veškeré nerovnosti na něm krásně plasticky vyniknou. Obdivovat tak můžete zblízka našimi dalekohledy nejen krátery, ale také hory na Měsíci, měsíční moře a další útvary na jeho povrchu. Ve čtvrtek 1. října nastává ve 23:05 hodin úplněk. Další úplněk nastane ještě také 31. října v 15:49 hodin. Pokud se však přijdete na Měsíc podívat 1 den před nebo 1 den po úplňku, pohled na Měsíc bude o něco zajímavější, než při samotném úplňku. Na okraji měsíčního disku totiž můžeme v době kolem úplňku vidět krátery téměř úplně zboku a spatřit tak jejich profil. Na vlastní oči se tak přesvědčíte, že krátery na Měsíci nejsou tak hluboké, jak se může na první pohled zdát.

Souhvězdí zvěrokruhu

Kozoroh, Vodnář, Ryby - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
17. 9. - 6. 10. 2020

V tomto období budou zpestřeny večerní prohlídky hvězdné oblohy přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Magický úplněk dalekohledem
1. 10. 2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Měsíční krátery, moře a hory dalekohledem
2. 10. - 5. 10. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Hluboký vesmír
6. 10. - 21. 10. 2020

Hvězdokupy obsahující až statisíce hvězd, mlhoviny vznikající při zániku hvězd - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Měsíční krátery, moře a hory dalekohledem
22. 10. - 30. 10. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
31. 10. 2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754