Geminidy - nejaktivnější meteorický roj roku

Nejaktivnější meteorický roj roku se blíží! Každý rok můžeme téměr celý měsíc prosinec zahlédnout na noční obloze nejpomaleji se pohybující meteory z celého roku - Leonidy.

Leonidy jsou na obloze nepřehlédnutelné. Často září velice jasným světlem díky velké rychlosti, jakou vnikají do našeho ovzduší. Jejich rychlost 71 km/s je téměř nejvyšší možná rychlost vstupu meteoroidů do zemské atmosféry. Pohybují se totiž téměř přesně proti pohybu naší Země. Díky tomu jsou Leonidy pěkným zpestřením večerního pozorování listopadové hvězdné oblohy.

Nejvíce jich můžeme vidět v noci 17. a 18. listopadu, kolem 15 meteorů za hodinu, vyjímečně při občasných průchodech Země staršími hustšími prachovými vlákny i desítky meteorů v hodině. V ostatních listopadových večerech jich můžeme spatřit sice jen několik kusů každou hodinu, což není mnoho, odměnou nám ale mohou být velice jasné meteory, občas dokonce také bolidy, právě díky již zmiňované vysoké rychlosti těchto prachových částit při jejich střetu s naší atmosférou.

Kam nejlépe vyrazit?

Samozřejmě z míst co nejdál od svítících měst a pokud možno co nejvýše položených, nejlépe z hor, kde se můžete dostat nad nízké mraky, nízkou inverzní oblačnost, případně nad mlhu která se v tomto podzimním období v údolích často vyskytuje. Takovým ideálním místem je v Moravskoslezském kraji Park tmavé oblohy v Beskydech, kde jsou navíc návštěvníkům k dispozici velké astronomické dalekohledy a astronomové/průvodci, kteří se návštěvníkům věnují každý večer za jasného počasí celé 2 hodiny. Nejlepší místa jsou samozřejmě co nejdál od rušivých světel měst a pokud možno co nejvýše, ideálně na horách nad vrstvou smogu, mlhy, případně nad inverzní oblačností, která se často vyskytuje dole v úprávě v zimních měsících. Prach, smog, mlha dole ve městech a údolích totiž viditelnost "padajících hvězd" výrazně zhoršují nebo i zcela znemožňují. Díky čistému průzračnému vzduch na horách můžete vidět mnohem více "padajících hvězd", než v údolích nebo v blízkosti měst. Park tmavé oblohy v Beskydech je ideálním místem k pozorování. Nachází se uprostřed největší tmy, jakou lze v Moravskoslezském kraji najít, ve výšce téměř 900 metrů nad mořem a i v zimě je dostupné autem k záchytnému parkovišti u horské služby na Gruni.

Pozorování v Parku tmavé oblohy v Beskydech
začíná v listopadu v 18:00 hodin.
Prohlídka trvá 2 hodiny

 

NUTNÁ REZERVACE >

HLÍDAT UDÁLOST >

To nejlepší až po půlnoci

Souhvězdí Blíženců, odkud Geminidy vylétávají, vychází již večeraž kolem půlnoci, uvidíte ve druhé polovině noci a nad ránem mnohem více Leonid, než večer. Doporučujeme tedy vybavit se teplým oblečením, teplým pitím a vyrazit na hory. Samozřejmě nesmíte zapomenout pozorování prokládat občasným pohybem, například chůzí do kopce. Jen tak si můžete užít tu nejhezčí podívanou v teple i za mrazivé prosincové noci.

Počasí v prosinci

V prosinci bývá často zataženo. Nezapomeňte ale, že oblačnost, která se v zimním období vyskytuje, bývá inverzní a velmi nízko. Nad touto oblačností může být naopak znatelně tepleji a především čistý průzračný vzduch bez jediného mraku. Nenechte se tedy odradit mrholením ve městě a podívejte se na předpověď počasí na horách. Ideální je se podívat také na on-line kamery horských středisek nebo ČHMÚ. Nachází se tedy dole ve městech Souhvězdí Blíženců, odkud Geminidy vylétávají, vychází již večeraž kolem půlnoci, uvidíte ve druhé polovině noci a nad ránem mnohem více Leonid, než večer. Doporučujeme tedy vybavit se teplým oblečením, teplým pitím a vyrazit na hory. Samozřejmě nesmíte zapomenout pozorování prokládat občasným pohybem, například chůzí do kopce. Jen tak si můžete užít tu nejhezčí podívanou v teple i za mrazivé prosincové noci.

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2024 DARK SKY Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
FACEBOOK: Večery pod hvězdami
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754

V polovině prosince bude padat více hvězd, než v létě! až 110 meteorů za hodinu! V polovině prosince budeme moci na obloze opět vidět "padající hvězdy". Podobně jako srpnové Perseidy, patří také prosincové Geminidy mezi nejaktivnější roje roku. Jsou ale oproti letním Perseidám pomalé. Díky menší rychlosti, kterou vnikají do našeho ovzduší (32 km/s), září na obloze déle, snadněji si jich všimnete a možná si i něco stihnete přát. Tento rok nám navíc nebude pozorování Geminid rušit svým světlem Měsíc, budeme tedy moci vidět i nejslabší meteory. již během naší večerní prohlídky hvězdné oblohy budou pěkným zpestřením. Pokud vyrazíte daleko od rušivých světel měst (nejlépe k nám do Centra tmavé oblohy v Beskydech), můžete vidět v okamžiku největší aktivity až 110 meteorů za hodinu mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Vidět je můžete v menších počtech také několik dnů před a několik dnů po 14. prosinci.


Jak "padající hvězdy" sledovat?

Očima se snažte obsáhnout co největší část oblohy a dívejte se co nejdéle pokud možno nepřerušovaně. I krátký pohled někam jinam než na oblohu může znamenat, že Vám zkrátka "uletí" :-) Chce to trpělivě vyhlížet a v žádném případě nepoužívat světlo (např. číst sms na mobilním telefonu). Oči si totiž zvykají na tmu mnohem déle, než na světlo.


Pozorování dalekohledem v Parku tmavé oblohy

V průběhu večera budou k dispozici naše dalekohledy, kterými se můžete podívat na nejrůznější objekty hvězdného nebe, něco zajímavého se o nich dovědět a sledování "padajících hvězd" si tak zpříjemnit pohledem do mnohem vzdálenějších hlubin vesmíru. Našimi dalekohledy se podíváme na planetu Saturn s jejími překrásnými prsteny a několika měsíci, které kolem ní obíhají, také zjistíte, za pomoci speciálního laserového ukazovátka poznáte souhvězdí podzimní oblohy mezi nimiž vyniká bájný okřídlený kůň Pegas. Také si ukážeme zvířetníková souhvězdí - Ryby, Berana a Býka.
Více o aktuální obloze.